Düğün Fotoğrafçısı ve Fotoğrafçılık Nedir

Klasik vikipedia tabiri ile kamera ile ışığı hassas bir yüzey üzerine kayıt etme ve görüntü oluşturma işidir ama esasında fotoğrafçılık bundan çok daha derin bir iştir. Bu yüzeysel tanımın dışında fotoğrafçılık profesyonel zaman donduruculuğudur. Fotoğrafçı zamanı durduran kişidir. Güzel bir kare yakalar ve bunu ölümsüzleştirir. Bu bakımdan fotoğraf çekme ve fotoğrafçılık bir meslekten ziyade bir sanat icrasıdır. Zaman hızla hiç kimseyi dinlemeden akıp geçmekte. Zamanı durdurmanın bir imkanı yoktur ama zamanın en kısa birimi olan anı ölümsüzleştirmenin imkanı vardır. Bu imkan da fotoğraftan başka bir şey değildir. Size birisi fotoğraf çek dediğinde o ani yakalayabilmektir aslında fotoğrafçılık

Fotoğraf çekerken amatör fotoğraf çekimi ve profesyonel fotoğraf çekimi gibi kavramları göz önünde bulundurmamız gerekir. Profesyonel fotoğraf çekme tekniklerini öğrenmek işinizi daha severek ve başarılı şekilde yapmanızı sağlar. Mesela işe bir istanbul düğün fotoğrafçısı bulup, onun yanında asistan olarak işi öğrenme adına çalışmaya başlayabilirsiniz. Fotoğraf makinesini ne kadar güzel kontrol ederseniz, o kadar güzel fotoğraf çekme imkanına kavuşursunuz. Düğün nişan doğum günü, doğum hatta ölüm gibi çok özel anları fotoğraflamak için amatör fotoğraf çekimi yerine profesyonel fotoğraf çekimini tercih etmeliyiz. Böylesi özel anlarımızı ölümsüzleştirmek için ya profesyonel bir fotoğrafçıdan destek alırız ya da 5 haftalık fotoğrafçılık kurslarına giderek bu işin temel eğitimini alırız. Geriye kalan şey; kaliteli bir fotoğraf makinesi ve becerimiz olacaktır.

İşin teknik boyutuna gelince;

Fotoğrafçılık, daha doğrusu profesyonel fotoğrafçılık üç temel unsurun uyumlu bir şekilde bir araya gelmesi ile oluşur.

  • Anı yakalama becerisine sahip sezgisi güçlü bir fotoğrafçı:
  • Profesyonel fotoğraf eğitimi: İsteyen herkes gerekli eğitimi almak için açılan ücretli ücretsiz kurslara kayıt olarak 4-5 haftada profesyonel bir fotoğrafçı olabilir.
  • Profesyonel fotoğraf makinesi: Ne kadar profesyonel bir fotoğrafçı olsanız da kaliteli bir fotoğraf makinesi olmadan profesyonel çekimler yapamazsınız. O nedenle bütçenize uygun kaliteli bir fotoğraf makinesi edinmeniz gerekir.

Her üç şart sağlandığında mükemmel fotoğrafçılık sanatı icra edilebilir.

Fotoğrafçılıkta bazı kavramlar:

Lens Kavramı: Objenin daha net görüntü verebilmesi için net görüntü üretici eleman. Fotoğrafçılar çalışacakları alanlara göre objektif seçmek durumundalar. Örneğin küçük nesneler büyütülerek resim çekilecekse makro objektifler seçilir. Dar alanda çalışmalar içi geniş açılı objektifler seçilir. Geniş alanlarda çalışıyorsanız tele objektifler seçilir. Yapılacak işe bağlı olarak objektif seçimi yapılır. İdeal objektifler 28-300 mm (f) odak uzaklıklarına sahip objektiflerdir. APSC formatlı bir makine ile çalışan fotoğrafçılar 18-100 mm objektif tercih ederler. Objektiflerin kaliteli olanlar pahalıdır.

Diyafram:  Açıklık olarak ifade edilir. Objektiften geçen ışığın ışık aralığını ve netlik gerginliğini ayarlamada kullanılan bu eleman objektifin içine yerleştirilen bir düzenektir. Diyafram değeri arttıkça giren ışık miktarı azalır. Fotoğrafı çekilecek nesneden yansıyan ışığın şiddet ve yoğunluğunu kontrol eder. Diyafram f 1.0- f 1.2 – f1.4 – f1.8 – f2 – f2.8 – f4 – f5.6 – f8 – f11 – f16… gibi değerler arasında değişir. Burada f.1o da giren ışık miktarı en fazladır. F16 değerinde ise en azdır. Bir diğer görevi de alan derinliğini belirlemesidir. Resimde ön plandaki en net nota ile arka plandaki en net nokta arasındaki mesafe bize alan derinliğini belirtir.

F değerinin küçük olması odaklanan bölgeyi netleştirirken arka planda kalan objeleri de bulanıklaştırır. Bu da diyaframın fotoğrafta konuyu belirginleştirmede önemli bir eleman olduğunu gösterir. Daha geniş çaplı manzara çekimlerinizde diyafram değeri büyük seçilecektir.

Enstantane: “bir an” kavramı olan enstantane bir anlık durumu ifade etmek için kullanılır. Denklanşöre basıldığında optik algılayıcıya ışık düşmesi için gerekli süre olarak da ifade edilebilir. Aynalı (DSLR) veya aynasız fotoğraf makinelerinde sırayla mekanik ve elektronik  perdeler mevcuttur.

İSO kavramı: Uluslararası Standartlık Örgütü’nün kısaltması olan İSO  optik algılayıcının ışığa duyarlılığını ifade eder. İSO değerinin artması ile ışığa duyarlılık doğru orantılı olarak artar. Karanlık çıkan fotoğraflarda İSO ayarı arttırılarak yeniden istenen aydınlık resimler çekilebilir.

Profesyonel fotoğraf çekim tekniklerini öğrendikten sonra yapmanız gereken kameranızı alıp dışarıya çıkmak ve fotoğraf çekmeye başlamaktır. Bulunduğunuz şehirdeki en güzel fotoğraf mekanlarını araştırıp oralarda çekmenizi tavsiye ederiz. Mesela, İstanbul’daysanız İstanbul Fotoğraf Merkezi sitesinde en güzel fotoğraf çekme mekanlarını bulabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *