İmplant fiyatları ne kadardır ve implant özellikleri nelerdir?

Diş sağlığı, sert, asitli, çok tuzlu ya da çok tatlı besinlerin tüketilmesi, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar, düzenli diş hekimi kontrolüne gitmemek ve ağız içi sterilizasyonunun sağlanamaması gibi nedenlerden ötürü dişlerin yapısında yıpranmalar ya da çürükler meydana gelebilmektedir. Diş çürükleri, genel olarak önlem alındığı zaman çeşitli dolgu maddeleri ya da farklı işlemler ile önlenip ortadan kaldırılabilse daha bazı durumlar ile birlikte hasta diş kayıpları yaşayabilmektedir. İmplant, tek ya da çoklu diş kayıplarında gerek diş hekimlerinin önerdiği gerekse de hastanın yapılmasını istediği yegane tedavi yöntemlerinden bir tanesi olmaktadır. İmplant diş, yapay olarak diş kökü görevi gören, titanyum yapısında maddelerdir.

İmplant fiyatları hakkında bilgiler

 

Farklı çeşitleri bulunan implant dişler, piyasa dahilinde çok farklı satıcıların ve kalite yelpazesinin bulunması ile birlikte geniş bir skalada sunulmaktadır. İmplant diş fiyatları, tek seferde büyük bir meblağ olarak görülebilse de implant dişlerin ömür boyu kullanılacağı ve ömrünün uzun olduğunun bilincinde olunduğunda değerinin doğru olduğu görülecektir.

İmplant tedavisi için diş hekimine başvuran hastalarda, implant tedavisinin genel kapsamı anlatıldıktan sonra, implant tedavisi süresince izlenmesi gerekli olan yollar anlatılmalıdır, bunun için hastanın farklı röntgen ve tomografileri çekildikten sonra hastanın çene, diş ve diş eti yapısına en uygun olarak görülen implant türlerinden bir tanesi uygulanır. Yaklaşık olarak 1 ay süren bekleme süresi  geçtikten sonra ise protez diş, köprü ya da porselen uygulamaları yapılabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu  Sağlık Uygulama Tebliğ’i üzerinde yer alan yazılı ekstrem durumların dışında  implant tedavisinin maliyeti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmamaktadır. Türkiye Dişhekimleri Birliği’nin önümüzdeki yıl için yayımlamış oldukları listeler dahilinde belirlenen implant fiyatları için kesin bir şey söylenemese de geçtiğim yıl için %20’lik zam baz alındığında, oluşabilecek fiyatlar için; supperiostal yapıdaki impantlarda implant ücreti içerisinde olmadan 876 TL, kemik içi implant tek olan silindirik implant ücreti hariş 583 TL yine kemik içi implant Blade tek implant ücreti hariç 606 TL, çok köklü diş için yapılacak olan reimplantasyon ücreti 400 TL, tek köklü dişte yapılacak olan reimplantayon ücreti 384 TL, implant desteği bulunmakta olan harekete sahip protezler için hassas tutucu ücreti hariç tek çene için fiyat 1318 TL’den hesaplanıyor.

İmplant fiyatları ilk aşamada pahalı gibi görülse de düzenli kullanım ve ağız içi sterilizasyonunun sağlandığı her bir sene içerisinde sağlamlığını kaybetmeden konumlanabilir. İmplantlarınızı her gece uyumadan hemen önce diş ipi, ara yüz fırça ve de diş fırçası ile temizlediğiniz takdirde ömrünüzün sonuna kadar güvenle kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *